Olasz infók
Érdemes tudni az
- olasz nyelvről
Az újlatin nyelvek közé tartozik, legfontosabb rokonai a francia, spanyol, portugál, román.
Dallamossága annak köszönhető, hogy az olasz szavak magánhangzóra végződnek. A szavak hangsúlya a magyartól eltérően nem az első, hanem többnyire az utolsó előtt szótagra esik. Az olasz nyelvben nincsen magyarban nem létező hang. Minden főnév a két grammatikai nem egyikéhez tartozik, hímnemű vagy nőnemű. Névszóragozás nincs. Igerendszerük a mi 3 igemódunk (kijelentő, felszólító, feltételes) mellett egy 4.-et is tartalmaz. Igeidőből is több van az olaszban, múltból 5. A szavak közötti idő-, térviszonyokat stb. nem ragokkal, hanem elöljárószókkal (prepozíciókkal) fejezik ki. Iskolákban a sztenderd (köznyelvi) olaszt tanítják, tévében, sajtóban ezt használják, azonban minden régiónak és megyének saját nyelvjárása is van.
- olaszokról
Az általános vélekedés szerint az olaszok szépérzéke, harmóniaigénye fejlettebb, köszönhetően a számtalan természeti és művészeti kincsnek. Érzelmeiknek jobban teret adnak, lelkesek, közvetlenek, udvariasak. Igényesen öltöznek. Nem kapkodók, derűs életszemlélet jellemzi őket. A család nagyon fontos a számukra. A megbeszélt időpontok, közlekedési szabályok kevésbé. Szeretnek társaságban lenni, élvezni az ínyenc ételeket, sokféle kávéjukat, bort. S a férfiak persze a fociról beszélni és lányokkal ismerkedni.
- olasztanulásról
Aki szereti az olaszokat, élvezettel tanulja az olasz nyelvet, mert a feladatok Olaszországba visznek, az olaszok életmódját, gondolkodását is megismerjük általuk. Az olasztanulás során nyitottabbak leszünk, könnyebben teremtünk kapcsolatokat. Tudni kell, hogy az alapos nyelvtudás, nyelvvizsga csak rendszeres nyelvtanulással érhető el, otthoni ismétléssel, gyakorlással. Ki kell alakítani saját szótanulási módszert. Érdemes elmélyülten foglalkozni egy területtel, ami különösen érdekli, pl. az olasz konyha, dalok stb.
- olasz nyelvvizsgáról
Olaszból kétnyelvű alap- (B1), közép- (B2) és felsőfokú (C1) vizsgát tehet az ELTE Origó Nyelvi Centrumban, és egynyelvű vizsgákat a BME-n. Egyéb honosítható egynyelvű vizsgák: ECL, CILS, CELI. Szaknyelvi vizsgákat az egyetemek kínálnak. Lehet csak szóbeli (A típusú), csak írásbeli (B típusú), vagy vegyes (C típusú) vizsgát tenni. Az Európa Tanács által meghatározott szinteken mérik az olvasott és hallott szöveg értését, szóbeli és írásbeli kifejezőkészséget, nyelvtani ismereteket, szókincset és közvetítői (fordítási) készséget. A nyelvvizsga szükséges vagy előnyös lehet a tanulmányaihoz, és javítja álláskeresési esélyeit. Ezen kívül növelheti önértékelését, a teljesítmény örömét nyújthatja.